Rgp 9, 2016

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras publikai pristatys J. Juzeliūno operą „Žaidimas“


Naująjį koncertų sezoną Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir jo meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius ruošiasi nepaprastam renginiui. Gruodžio 10 dieną kartu su režisieriumi Nerijumi Petroku Vilniaus kongresų rūmuose publikai bus pristatyta Juliaus Juzeliūno opera „Žaidimas“, skirta 100-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms.

 

Turbūt įspūdingiausias Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro naujojo koncertų pusmečio akcentas – kompozitoriaus J. Juzeliūno (1916–2001) operos „Žaidimas“ (1968) pastatymas, tapsiantis ir vienu iš svarbiausių renginių 100-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms atminti. J. Juzeliūno opera „Žaidimas“ scenos šviesą išvys po ilgos pertraukos – pirmą ir kol kas vienintelį kartą ji buvo atlikta 2007 metais.

 

Operos „Žaidimas“ tema – itin aktuali šiuolaikinėje visuomenėje moralinės atsakomybės už savo veiksmus problema. Joje kalbama, kaip vidutinio žmogaus sąmonė ir pasąmonė, aplinkybių veikiama šiandieniniame prieštaringame pasaulyje, veda asmenybę į dvasinę tragediją. Senų pensininkų-juristų teismo žaidime atsiskleidžia biznieriaus Alfredo Trapso dvasinis credo: „Biznio pasaulyje griežti įstatymai: kaip tu man, taip aš tau; kas nori būti džentelmenas – labai prašau, bet tas žūsta.“ Pagrindinis veikėjas A. Trapsas, nors ir nepažeisdamas oficialių įstatymų, negalvoja apie savo veiksmų atsakomybę prieš savo sąžinę.

 

„Fizinė A. Trapso katastrofa – tai tik vidutinybės noras pasirodyti reikšmingu visuomenėje, todėl jo veiksmų psichologinė analizė parodo, kaip prieinama prie visiškos dvasinės avarijos, – rašė kompozitorius J. Juzeliūnas. – F. Dürrenmatto apsakyme, pagal kurį parašytas operos libretas, vyksta savotiškas žaidimas: žaidimas su sąžine, su gyvenimu, su žmonėmis. Atsakomybės jausmas čia įgauna gilesnę prasmę, žmogus tarsi žaidžia su savo esybe, su pačia gyvenimo esme. Štai kodėl, sumanęs rašyti operą, aš ją pavadinau „Žaidimu“.“

 

Scenoje pagrindinius vaidmenis atliks operos solistai Tadas Girininkas, Mindaugas Zimkus, Rafailas Karpis, Arūnas Malikėnas, Egidijus Dauskurdis, Jovita Vaškevičiūtė, Lina Dambrauskaitė, dalyvaus Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis).

 

J. Juzeliūno opera „Žaidimas“ bus rodoma Vilniaus kongresų rūmuose.

 

LVSO inf. 

© Lietuvos kompozitorių sąjunga, 2016. Kontaktai: +370 5 272 1727, info@lks.lt. Svetainę remia LR Kultūros ministerija.