Bal 11, 2016

Lietuvos kamerinis orkestras atliks J. Juzeliūno kūrinius


2016 m. balandžio 13 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje, o balandžio 16 d. 19 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje, J. Juzeliūno 100-mečiui skirtuose koncertuose, skambės J. Juzeliūno Koncertas smuikui, vargonams ir styginiams bei Simfonija Nr. 5 „Lygumų giesmės“. 

 

Koncerte dalyvaus Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergej Krylov), Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ merginų choras (vadovė Jolita Vaitkevičienė), solistai: Džeraldas Bidva (smuikas), Karolina Juodelytė (vargonai), dirigentė Adrija Čepaitė. Jie atliks Bélos Bartóko Siuitą „Rumunų liaudies šokiai“, Sz. 68, BB 76, Juliaus Juzeliūno Koncertą smuikui, vargonams ir styginiams, Simfoniją Nr. 5 „Lygumų giesmės“ vaikų chorui ir styginiams, Arvo Pärto „Estišką lopšinę“ moterų chorui ir styginiams. 

 

Koncertuose atliekamiems trijų kompozitorių kūriniams būdingos sąsajos su folkloru: rumunų – B. Bartóko „Rumunų liaudies šokiams“, estų – A. Pärto „Estiškai lopšinei“ ir lietuvių – J. Juzeliūno Simfonijai Nr. 5 „Lygumų giesmės“ vaikų chorui ir styginiams. Šiame 1982 m. parašytame kūrinyje itin ryškus konstruktyvumas ir glaudūs ryšiai su lietuvių muzikiniu folkloru, ypač monodinėmis dainomis ir sutartinėmis. J. Juzeliūno Koncerto smuikui, vargonams ir styginių orkestrui stilistikoje pastebimi avangardo revoliucijos atspindžiai. Solo partijas atliks smuikininkas Džeraldas Bidva ir vargonininkė Karolina Juodelytė.

 

Vokietijoje, Detmoldo aukštojoje muzikos mokykloje vargonų specialybę studijuojanti Karolina Juodelytė jau kelis kartus pasižymėjo tarptautiniuose ir nacionaliniuose konkursuose. Tarp jų yra M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas, kuriame ji buvo apdovanota I-ąja premija ir specialiu prizu, o L. Janáčeko pianistų ir vargonininkų konkurse Brno (Čekija) pelnę III premiją. Karolina jau yra baigusi vargonų ir muzikologijos specialybes Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

 

Džeraldas Bidva taip pat baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, vėliau – Paryžiaus konservatoriją. Smuikininkas dažnai koncertuoja kaip solistas ir kamerinių ansamblių narys, daug muzikuoja kartu su Gidonu Kremeriu žymiausiose pasaulio salėse. Jis yra net dviejų orkestrų – „Kremerata Baltica“ ir Lietuvos kamerinio – koncertmeisteris.

 

Dirigentė Adrija Čepaitė baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją bei Graco muzikos ir vaizduojamųjų menų universitetą Austrijoje, kur studijavo choro, orkestro dirigavimą, bažnytinę muziką ir grigališkąjį choralą.

 

Lietuvos kamerinis orkestras koncertus skiria Juliaus Juzeliūno, kurio kūryba ir veikla paliko neišdildomą pėdsaką XX a. II pusės Lietuvos kultūriniame ir politiniame gyvenime, 100-osioms gimimo metinėms. Lietuvos nacionalinė filharmonija aktyviai mini šį jubiliejų: prieš pusantro mėnesio koncertus reikšmingai sukakčiai paskyrė Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.

 

Pagal LNF ir KKS inf.

© Lietuvos kompozitorių sąjunga, 2016. Kontaktai: +370 5 272 1727, info@lks.lt. Svetainę remia LR Kultūros ministerija.