Vas 3, 2016

J. Juzeliūno 100-ąjį gimtadienį pasitiks trys išskirtiniai renginiai


Lietuvos kultūrinė visuomenė jau pradėjo minėti 2016-uosius, Seimo paskelbtus Juliaus Juzeliūno metais. Žymaus lietuvių kompozitoriaus, pedagogo, visuomenininko, Sąjūdžio veikėjo 100-osios gimimo metinės bus švenčiamos 2016 m. vasario 19 dieną, tikrojo gimtadienio (vasario 20 d.) išvakarėse, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

 

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje – institucijoje, kurioje J. Juzeliūnas pedagoginį darbą dirbo iki mirties, beveik pusšimtį metų (1952–2001), vyks muzikinei ir plačiajai kultūrinei visuomenei skirti renginiai, kurie pagerbs profesorių, atskleisdami jo gyvenimo bei veiklos aspektus ir aktualizuodami jo kūrybinį palikimą.Knygos viršelis

 

15 val. LMTA Muzikos inovacijų studijų centre bus inauguruota Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sfera, čia skambės ir specialiai Centro darbuotojų sukurta J. Juzeliūno kūrinių erdvinė kompozicija, palydėsianti žymiąsias jo „Litanijas" obojui solo (solistas – Robertas Beinaris).

 

16 val. LMTA Balkono teatre bus pristatyta tik ką išleista Algirdo Jono Ambrazo monografija „Julius Juzeliūnas: gyvenimo ir veiklos panorama. Kūrybos įžvalgos", kurioje pirmą kartą pamėginta nuodugniai nušviesti ir deramai įvertinti J. Juzeliūno veiklos visumą, pateikti įvairių jos aspektų vaizdą tarp to meto Lietuvos muzikinio ir visuomeninio gyvenimo įvykių. Daugiau kaip 700 puslapių monografiją aptars ir pristatys jos autorius prof. habil. dr. A. J. Ambrazas, muzikologai prof. dr. Juozas Antanavičius, dr. doc. Jūratė Gustaitė. Dalyvaus J. Juzeliūno mokinė kompozitorė Onutė Narbutaitė, renginį ves muzikologė Jūratė Katinaitė. Lietuvos kompozitorių sąjungos išleistą knygą bus galima įsigyti leidyklos kainomis.

 

18 val. LMTA Didžiojoje salėje suskambės J. Juzeliūno muzika, atliekama Vilniaus šv. Kristoforo kamerinio orkestro (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus). Koncerto programoje – trys ryškūs kompozitoriaus kūriniai, jau įėję į lietuvių muzikinės kultūros istoriją. Tai Poema-koncertas styginių orkestrui, sukurta 1961 m. ir skirta ką tik S. Sondeckio suburtam Lietuvos kameriniam orkestrui. Kūrinyje derinami kontrastingi poemiškumo ir koncertiškumo elementai lėmė ir jo pavadinimą. Jame savitai tęsiamos barokinės concerto grosso tradicijos. Beje, tai buvo ir pirmasis J. Juzeliūno kūrinys, ištisai pagrįstas specifinės netercinės struktūros akordais.

Vilniaus šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

 

Koncertą klarnetui ir styginiams J. Juzeliūnas sukūrė 1985 m., o rašydamas solinę klarneto partiją orientavosi į žymiausią Lietuvoje šio instrumento meistrą – Algirdą Budrį, dalyvavusį pirmą kartą atliekant ne vieną Juzeliūno kūrinį. „Tai reikšmingiausias kūrinys, kurį Maestro parašė man, – yra sakęs A. Budrys. – Man šį kūrinį teko atlikti ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Anglijoje, JAV ir Kanadoje. Visur jis turėjo didelį pasisekimą, o kolegos klarnetininkai visur prašydavo šio kūrinio natų." Koncerto muzikoje girdėti ir neeuropinės muzikos atgarsių, ženklinusių ir kai kuriuos kitus šio laikotarpio J. Juzeliūno kūrinius. Vyrauja meditaciškumas, solisto partija primena begalinę improvizaciją. Solistas – klarnetininkas Andrius Žiūra.


Koncertą užbaigs kantata balsui ir styginiams „Gėlių kalbėjimas" pagal lietuvių išeivijos poeto ir kinematografininko Jono Meko eiles. 1985 m. pradžioje parašęs kūrinį sopranui ir vargonams (arba fortepijonui), netrukus J. Juzeliūnas parengė ir koncertinėje praktikoje labiausiai paplitusią „Gėlių kalbėjimo" versiją balsui ir styginiams. Ši poetiška, išraiškinga, nuosaikiai moderni vokalinė kompozicija skambėjo ne viename koncerte Lietuvoje ir užsienyje. Dalyvaus sopranas Monta Martinsonė.


Juliaus Juzeliūno gimimo šimtmetis 2016-aisiais bus paminėtas įvairiais muzikiniais, kultūriniais, edukaciniais renginiais, nusidrieksiančiais per visą Lietuvą. Koncertų ciklai, parodos, konferencijos, edukaciniai renginiai kvies prisiminti ir naujai įvertinti šio žymaus kūrėjo talentą. Kompozitoriaus gimimo dieną – 2016 m. vasario 20 d. – į apyvartą išeis J. Juzeliūno šimtmečiui skirtas pašto ženklas, vokas ir spaudas, o Vilniaus centriniame pašte vyks šių vokų antspaudavimas.

Lietuvos kompozitorių sąjunga

© Lietuvos kompozitorių sąjunga, 2016. Kontaktai: +370 5 272 1727, info@lks.lt. Svetainę remia LR Kultūros ministerija.