Vas 23, 2016

Juliaus Juzeliūno „Afrikietiški eskizai“ skambės Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje


Atsiliepdama į mūsų šalies ir pasaulio muzikos istorijai svarbius įvykius ir prisimindama iškilias asmenybes Lietuvos nacionalinė filharmonija kviečia minėti sukaktis. Bene didžiausias dėmesys visoje Lietuvoje šiemet krypsta į kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno 100-metį. Filharmonijoje šiai iškiliai progai dedikuotos dvi įspūdingos Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) ir Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) programos, skambėsiančios vasario 27 d. ir balandžio 16 d.

 

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, Julius Juzeliūnas LNSO koncerte skambės ypatingame pasauliniame kontekste. Visą šio proginio simfoninės muzikos koncerto programą vienija iškili 100-mečio sukaktis. Jubiliejinėmis 100-mečio sukaktimis išsiskirs ir kiti du kūrėjai, kurių muzika skambės programoje, – tai prancūzų kompozitorius Henri Dutilleux ir XX a. Argentinos klasikas Alberto Ginastera.

 

Vasario 25 d. Kaune, 26 d. Klaipėdoje ir 27 d. Vilniuje, Filharmonijos Didžiojoje salėje pristatomo simfoninės muzikos koncerto „Julius Juzeliūnas ir pasaulis“ ašyje – lietuvių kompozitorius Julius Juzeliūnas, pasižymėjęs ir kaip Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys. Jo gimimo 100-mečiui 2016-aisiais Lietuvoje inicijuojama daug renginių: nuo tarptautinės mokslininkų konferencijos, chorinės, simfoninės muzikos koncertų ar parodų organizavimo iki natų, garso įrašų ar knygų leidybos. Programoje „Julius Juzeliūnas ir pasaulis“ skambės ryžtingą posūkį tautinio modernizmo link primenanti J. Juzeliūno simfoninė siuita „Afrikietiški eskizai“.

 

Siuita sukurta 1961 metais. Tuo metu kompozitorius studijavo Afrikos tautų muzikinio folkloro užrašymus, ketino sukurti baletą apie Afrikos genčių kovą su užsienio kolonizatoriais. Ilgainiui atrinkęs geriausius jau parašytos muzikos epizodus, sugrupavo juos kontrasto principu ir sujungė į simfoninę siuitą, kurią sudaro penkios dalys: iškilminga „Eisena“, lyrinė „Irkluotojų daina“, temperamentingas „Mergaičių šokis“, elegiškas „Azandų vaizdelis“ ir ciklo kulminacija – ekstaziška „Šventė“.

 

Koncerte išgirsime dar tris kūrinius. Skambės H. Dutilleux „Sur le mêmeaccord“ smuikui ir orkestrui (šį kūrinį pats kompozitorius yra pavadinęs noktiurnu, jį Dutilleux parašė vienai ryškiausių ir charizmatiškiausių pasaulio smuikininkių Anne-Sophie Mutter) bei A. Ginasteros „Danza final (Malambo)“ – ketvirtąją dalį iš siuitos „Estancia“, kuri ir šiandien yra populiariausias A. Ginasteros kūrinys. Greta jų bus pristatytas amerikiečių XX a. muzikas Samuelis Barberis bei jo Koncertas violončelei ir orkestrui.

 

Programą su jauno batutos talento Modesto Barkausko diriguojamu LNSO parengė solistai Rusnė Mataitytė (smuikas) ir Mindaugas Bačkus (violončelė).

 

LNF inf.

© Lietuvos kompozitorių sąjunga, 2016. Kontaktai: +370 5 272 1727, info@lks.lt. Svetainę remia LR Kultūros ministerija.